ورود / عضویت ثبت اقامتگاه
در حال پردازش اطلاعات
اشتراک این صفحه
اشتراک - تلگرام اشتراک - واتس آپ کپی لینک

نکاتی برای کویر نوردی

تاریخ درج : 20 شهریور 1399

کویر نوردی، در نوع خود می تواند جذابیت های فراوانی داشته باشد. البته برای اینکه بتوانید در این راه قدم بگذارید، باید عاشق کویر، شن هایش، آسمان پر ستاره اش، گرمای سوزانش و جاندارانی که در آن زندگی می کنند باشید. بسیاری از افرادی که به کویر سفر می کنند برای خلوت کردن در سکوت جذاب این منطقه به آن سفر می کنند.


کسانی که کویر گردی می روند، خود را عاشق سینه چاک آن می دانند و از سختی هایی که این مسیر ممکن است برایشان ایجاد کند، هیچ گونه ترس و هراسی ندارند. به قول یک جهانگرد اتریشی، کویر گردان جادوی سحر و افسون کویر شده اند و این سحر تا آخر عمر فرد را رها نخواهد کرد.

یکی از زیبایی های وصف نشدنی که تنها در کویر می توان آن را مشاهده کرد، آسمان پر از ستاره آن است. آسمان کویر به کمک ستارگانی که در حال سوسو زدن هستند، در شب اصلا تاریک نیست و بر خلاف شهری که شما آن زندگی می کنید، آسمانش از زمینش روشن تر و زیباتر است.

البته باید دقت کرد که کویر گردی به دلیل شرایط خاص کویر و خطراتی که ممکن است در آن وجود داشته باشد، باید در نهایت احتیاط انجام شود. بدون داشتن تجهیزات و نکات لازم برای این سفر به هیچ عنوان نباید به کویر رفت. زیرا ممکن است پایان خوشی در انتظار شما نباشد.

با توجه به اهمیت بالا بودن دانش در زمینه کویر نوردی، در این مقاله قصد داریم تا نکاتی که شما به هنگام کویر نوردی می بایست آن ها را بدانید را در اختیار شما قرار دهیم، از این رو پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

برای اجاره ویلا در سایت رنتی جا کلیک کنید.


تجهیزات لازم برای کویرنوردی

داشتن تجربه و اطلاعات کافی برای سفر به کویر، از جمله موارد اجتناب ناپذیری است که کویر نوردان حتما باید از آن اطلاع داشته باشند، اما شما با داشتن اطلاعات و تجربه به تنهایی نمی توانید به کویر سفر کنید. باید تجهیزات لازمه را نیز همراه خود داشته باشید تا سفری بدون مشکل برای خود رقم بزنید.

دقت داشته باشید برخی از وسایلی که شما همراه با خود به کویر می برید، به صورت کاملا صد در صد مورد نیاز و استفاده شما هستند اما برخی دیگر از وسایل را برای احتیاط بیشتر باید با خود به همراه بردارید. در ادامه به برخی از وسایل ضروری که حتما باید با خود به همراه بردارید اشاره خواهیم کرد.


آب

آب مهم ترین نوشیدنی است که شما حتما باید به مقدار کافی با خود بردارید. در جایی مانند کویر که هیچ گونه سایه ای ندارد و آفتاب کاملا بی رحمانه به صورت شما می تابد، این مایع می تواند نجات بخش حیات شما باشد.

آب و هوای خشک کویر، باعث عرق ریزی شما خواهد شد و به همین دلیل ممکن آب زیادی از دست دهید و سلامتی تان به خطر بیفتد. پس قبل از این که به کویر سفر کنید، حتما سعی کنید آب به میزان لازم و کافی بنوشید و اگر می توانید حتی بیشتر آن چه که تصور می کنید نیاز است، با خود آب بردارید.
عینک آفتابی

یکی دیگر از تجهیزاتی که باید به هنگام کویر نوردی با خود به همراه ببرید، عینک دودی است. در کویر، وزش باد ممکن است باعث ورود شن و ماسه به چشم شما شود، پس باید به همراه خودتان عینک مناسب بردارید تا از چشمان خود محافظت کنید.

ضمنا از آنجا که هیچ سایه بانی در کویر وجود ندارد و چشم ها در معرض اشعه مستقیم آفتاب هستند، لازم است حتما با داشتن عینک دودی به کویر مسافرت کنید تا هم از چشمان خود محافظت کنید و هم بتوانید با وجود نور شدید، به راحتی همه جا را ببینید.


کرم ضد آفتاب

از دیگر لوازم ضروری کویر گردی، کرم های ضد آفتاب هستند. این کرم ها، از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب به خوبی محافظت می کنند. دقت داشته باشید که کرم های ضد آفتاب را باید هر چند ساعت یک بار تجدید شوند تا اثر محافظتی شان را حفظ کنند.


زیر انداز مناسب

ساعات طولانی راه رفتن در کویر، ممکن است شما را خسته کند و این لزوم را ایجاد کند که چند دقیقه نشسته و استراحت کنید. برای این منظور نیز حتما لازم است که با خود زیر انداز مناسب داشته باشید. زیر اندازها به خصوص برای مواقعی که شما قصد دارید در چادرهای مسافرتی استراحت کنید می تواند مفید باشند.


جعبه کمک های اولیه

از دیگر لوازم ضروری که حتما باید با خود به کویر نوردی ببرید، جعبه کمک های اولیه است. این جعبه برای درمان برخی مشکلات جسمی سطحی مانند بریدن یا خراش های سطحی پوست، می تواند بسیار مفید باشد. ضمنا سعی کنید که حتما با خود قرص های مسکن بردارید. این قرص ها را در جعبه کمک های اولیه قرار دهید و در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید.


کلمن

برای خنک نگه داشتن آب و برخی مواد غذایی و میوه ها، کلمن می تواند بسیار کار راه انداز باشد. سعی کنید کلمنی با خود بردارید که اندازه مناسبی داشته باشد و نیازهای شما را به خوبی برطرف نماید.


پوشش مناسب پا

وجود شن و ماسه فراوان در کویر ، راه رفتن را با سختی همراه می کند، بنابراین لازم است شما پوشش مناسبی برای پایتان انتخاب کنید. بهترین پوششی که می توان برای کویر نوردی به آن اشاره کرد، صندل های مخصوص پیاده روی در کویر است. این صندل ها پیاده راه رفتن در کویر را برایتان بسیار راحت می کند و ضمنا از کف پا و رویه پایتان نیز به خوبی محافظت می نماید.


نصب برنامه های مسیر یاب

قبل از اینکه وارد کویر شوید، سعی کنید برنامه هایی که مسیر یاب را بر روی دستگاه تلفن همراه خود نصب کنید. ضرورت این کار موقعی مشخص می شود که بر اثر غفلت در کویر گم شوید. ضمنا این برنامه به شما کمک می کند از جاذبه هایی که در مسیرتان ممکن است با آن ها برخورد کنید، مطلع شوید.


وسایل بهداشتی

لوازم بهداشتی شخصی تان مانند مسواک، شامپو، دستمال های کاغذی و مرطوب و مواردی از این دست را فراموش نکنید. سعی داشته باشید تمام این لوازم را در یک محل و داخل یک ظرف و یا کیف قرار دهید تا در مواقع لزوم به راحتی آن ها را بیابید.


کوله پشتی

کوله پشتی از دیگر ضروریات کویر نوردی است. کوله ای که انتخاب می کنید، باید به اندازه کافی بزرگ و جادار باشد، ضمن آنکه وزن زیادی نیز نداشته باشد. سعی کنید کوله ای که برای کویر نوردی آماده می کنید، محلی برای قرار دارد بطری آب داشته باشد، تا هر بار مجبور نشوید کوله را از روی شانه های خود به زمین گذاشته و بطری آب خود را بردارید.


چادر مسافرتی

کسانی که به کویر نوردی می روند، معمولا قصد دارند چند روز در آن اقامت کنند تا بتوانند لذت سفر را به طور کامل بچشند. پس سعی کنید حتما به همراه خود چادرهای مسافرتی کویر نوردی بردارید. البته چادر انتخابی شما باید دارای امتیازاتی نیز باشد، فرضا بهتر  است چادر مسافرتی تان دو پنجره رو به روی هم داشته باشد تا باد به خوبی در چادر جریان پیدا کند و آزار گرمای هوا را تا حدی کمتر کند.


دستمال محافظ بینی و دهان

علاوه بر چشم ها، بینی و دهان نیز باید از در برابر ورود شن و ماسه محافظت شوند. برای این مورد بهتر است حتما با خود دستمالی به همراه بردارید و موقعی که باد و در کویر شروع می شود، آن را بر روی این دو قسمت از صورتتان قرار دهید و بدون مشکل مسیر را ادامه دهید.


کیسه خواب

برای استراحت شبانه در کویر حتما لازم است با خود یک کیسه خواب نیز بردارید. این کیسه شرایط خوبی را برای استراحت فراهم می کند، ضمنا از ورود حشرات به لباس و بدن شما نیز محافظت به عمل می آورد.


گاز پیک نیک کوچک

پخت و پز در کویر نیازمند ابزار و وسایلی مانند گاز پیک نیک است. شما می توانید یک گاز پیک نیک کوچک را با خود بردارید و هر زمان که تمایل داشتید غذایی آماده کنید و از آن استفاده نمایید.


کلاه

یکی از ویژگی های طبیعی کویر، آفتاب داغ و سوزان آن است. جدای از عینک و کرم ضد آفتاب که برای محافظت از پوست و چشمان خود استفاده می کنید، استفاده از کلاه نیز لازم و ضروری است. این کلاه مانع از برخورد آفتاب با سر شما شده و شما دچار سردرد ناشی از برخورد اشعه های خورشید نخواهید شد.


پلاستیک برای جمع کردن زباله

کسانی که به طبیعت علاقه فراوان دارند، یکی از دغدغه های اصلی شان، پاکیزه نگهداشتن محیطی است که به آن سفر کرده اند. البته قبل از هر چیزی سعی کنید در کویر زباله کمتری تولید کنید تا بار خودتان سبک تر باشد، اما اگر این امکان فراهم نیست، زباله هایی که تولید می کنید را داخل یک پلاستیک مخصوص زباله ریخته و وقتی از کویر بازگشتید، آن را داخل سطل های زباله بریزید. طبیعت، میراثی است که همه باید در حفظ آن کوشا باشند.


حواستان به گرمازدگی در کویر باشد

یکی از مسائل و مشکلاتی که ممکن است در کویر برای کویر نوردان بسیار زیاد اتفاق افتد، گرما زدگی است. گرما زدگی بر اثر برخورد آفتاب به بدن و از دست رفتن آب بدن رخ می دهد. آفتاب زیاد و سوزان مهم ترین عاملی است که باعث ایجاد این عارضه می شود.

زمانی که فردی در معرض آفتاب داغ قرار دارد و به خوبی آب و الکترولیت های بدنش نیز تامین نمی شود، دچار گرمازدگی می شود. سعی کنید قبل از اینکه به کویر بروید، با علائم این مشکل به خوبی آشنا شوید تا در صورت بروز علائم اولیه، کارهای درمانی را انجام دهید. دقت داشته باشید که این مشکل اصلا شوخی بردار نیست و ممکن است منجر به مرگ شود.

از جمله علائم گرمازدگی می توان به سردرد، حالت تهوع، تشنج، بروز تغییراتی در رفتار مانند بد رفتاری کردن، نداشتن تعریق، گیج بودن، پوست قرمز و خشک، افزایش سرعت ضربان قلب، حالت تهوع، از دست دادن هوشیاری و رفتن به حالت اغماء اشاره کرد.

اگر در کویر فردی با علائم گرما زدگی مشاهده کردید، اولین کار آن است که سعی کنید دمای بدن او را به سرعت پایین آورید. فرد گرما زده را به محلی که سایه دار و خنک است، منتقل کنید و لباس های اضافی که ممکن است باعث افزایش دمای بدن او شود را خارج کنید.

سعی کنید با یک دستمال خیس و خنک بدن فرد گرما زده را نمدار کنید، اگر قالب های یخ دارید، در قسمت هایی مانند زیر بغل، کشاله ران و گردن او قرار دهید. خنک کردن این نواحی روند خنک کردن پوست را تسریع می کند.

برای طوفان و سیل در کویر آمادگی داشته باشید

وجود سیل و طوفان برای عده ای ممکن باور کردنی نباشد. اما گاهی در کویر، رگبارهای تند و سیل آسا اتفاق می افتد و این پدیده باعث وقوع سیل در کویر می شود. علاوه بر سیل، طوفان های شن و ماسه نیز ممکن است شما را در کویر غافل گیر کند و مشکلاتی برایتان ایجاد کند. این دو مورد، وجوب اطلاع از شرایط آب و هوایی منطقه ای که قصد دارید از آن دیدن کنید، را بیان می کند. در صورت بروز طوفان های شن، می توانید در کنار یک درخت یا درختچه پناه بگیرید.


نکات ایمنی در سفر به کویر

یکی از نکاتی که برای ایمن کردن خودتان در سفر باید به آن توجه و دقت زیادی داشته باشید، رفتاری است که شما در کویر در مواجه با طبیعت از خود نشان می دهید. سعی کنید اگر حیوان وحشی در کویر مشاهده کردید، دچار هیجان نشده و به آن نزدیک نشوید. سعی کنید به حیات وحش کویر تا حدی اشراف داشته باشید و بدانید که در برابر هر حیوانی باید چه واکنشی از خود نشان دهید.

از دیگر نکات ایمنی که باید حتما آن را رعایت کنید، انفرادی رفتار نکردن در کویر نوردی است. سعی کنید با دوستان خود و یا به همراه تورهایی که از کویر دیدن می کند، به این مناطق سفر کنید. تک روی کردن در کویر، عواقب بسیار بدی برای خود شما دارد و ممکن است با این خصوصیت اخلاقی جان خود را به خطر بیندازید.


مراقب حیوانات و موجودات کویری باشید

در کویر از بی آزار ترین حیوانات یعنی شترها، تا حیواناتی مانند عقرب و مار که با نیش زهرآگینشان می تواند در چند دقیقه و یا ثانیه جان آدمی را از وی بگیرند، قابل مشاهده هستند. سعی کنید با برخی از حیواناتی که می توانند برای انسان خطرناک باشند، آشنا باشید تا بتوانید در مواقع لزوم از جان خود در برابر آن ها محافظت کنید.


یکی از حیواناتی که در کویر زندگی می کند، عقرب است. سعی کنید اطلاعاتی مانند اینکه در چه ساعاتی از روز احتمال دیدن آن زیاد است، در چه جاهایی بیشتر دیده می شود و یا بعد از عقرب زدگی باید چه اقداماتی را انجام داد، داشته باشید. این اقدام می تواند باعث راحتی خیال شما شود تا بتوانید در لحظه، واکنش خوبی از خود نشان دهید.


اگر به هنگام کویر نوردی، با مار مواجه شدید و این خزنده قصد حمله به شما را داشت، به صورت زیگزاگ حرکت کنید، سریعا منطقه ای که یک مار را در آن دیده اید ترک کنید، حرکتی که همراه با تهاجم باشد را انجام ندهید و ضمنا اگر اعتماد به نفس لازم را در خود سراغ دارید، برای فراری دادن مار، صدایی بلند تولید کنید.
حتما مقصد خود را پیش از سفر به خانواده یا دوستانتان اطلاع بدید

از دیگر نکاتی که می تواند باعث افزایش امنیت سفر شما به کویر شود، مطلع کردن خانواده و دوستانتان از سفرتان به کویر است. فرض کنید به کویر سفر کرده اید و هیچ کس هم از جای شما اطلاع دقیقی ندارد. در این شرایط اگر برایتان اتفاقی بیفتد، نمی توانید امید داشته باشید که کسی برای کمک به شما اقدامی انجام دهد.  پس حتما قبل از سفر به عزیزان خود منطقه دقیقی که قصد دارید از آن دیدن کنید را اطلاع دهید تا خیالتان راحت باشد که افرادی از جای شما باخبر هستند و در موقع لزوم به کمک شما می آیند. 


پشتیبانی آنلاین