طبیعت بکر و سرسبز، شرایط جوی مناسب و وجود دریای خزر در بخش شمالی کشور سبب شده که استان های شمالی ایران تقریبا در تمامی فصول اوقات شلوغی را سپری کنند. استان های شمالی کشور شامل استان گیلان، مازندران و گلستان می باشد که در این میان دو  استان گیلان و مازندران به سبب نزدیکتر بودن به پایتخت نشینان از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.


شمال


یکی از مهم ترین نکاتی که هر فرد به هنگام سفر باید در نظر بگیر زمان سفر می باشد این مقوله می تواند لذت سفر را برای شما دو چندان کند به همین منظور در این مطلب شما را با بهترین زمان سفر به استان های مختلف شمالی کشور آشنا خواهیم کرد. اولین استانی که در

این مقاله بررسی خواهیم کرد استان مازندران در بخش جنوبی دریای خزر است.

گردشگران میتوانند در سفرهای خود به شهرهای زیبای شمال ایران برای اقامت خود اقدام به اجاره ویلا در شمال کنند.

بهترین زمان سفر به استان مازندران

استان مازندران در کل دارای 22 شهرستان و 51 شهر می باشند که در این میان برخی از شهر های آن مانند چالوس، رامسر، نمک آبرود، عباس آباد، نور، محمود آباد و فریدونکنار از مقاصد محبوب تری به نسبت سایر شهر های آن به شمار می آیند. آب و هوای شهر های مختلف استان مازندران با یک دیگر متفاوت است اما به طور کلی بهترین زمان برای سفر به استان مازندران بهار و پاییز انتخاب شده است که البته منوط به سلایق شخصی خودتان نیز می باشد.

بهار در استان مازندران : فصل بهار اوج طبیعت و زیبایی این استان را به نمایش می گذارد. مزارع کلزا، شالیزارهای پر آب برنج و دشت های لاله از جمله زیبایی های غالب این استان در فصل بهار می باشد. در اواسط فرودین ماه استان مازندران در اعتدال آب و هوایی قرار می گیرد و این منوال تا اوایل تیر ماه ادامه دارد.

تابستان در استان مازندران : این منطقه از کشور دارای تابستان های بسیار گرم، شرجی و مرطوب می باشد به همین دلیل سفر در این فصل کمتر توصیه می شود.مازندران


پاییز در استان مازندران : این بخش از کشور در سه ماه فصل پاییز دارای بارندگی است که این بارندگی ها در مهر ماه به اوج خود می رسد و برای افرادی که به سفر در باران علاقه دارند زمان مناسبی است. از دیگر مزیت های سفر در این فصل می توان به خلوت بودن شهر ( به سبب باز شدن مدرسه ها ) اشاره کرد.

زمستان در استان مازندران : استان مازندران به دلیل اینکه در امتداد رشته کوه های البرز قرار گرفته است و در دسته استان های کوهستانی کشور به شمار می آید دارای زمستان های سرد و طولانی می باشد. 

پس از استان مازندران به سراغ استان گیلان در شمال دریای خزر خواهیم رفت. استان گیلان در کل دارای 52 شهر است که از پر طرفدارترین آن ها می توان به لاهیجان، ماسوله، فومن، تالش، ماسال و بندر انزلی اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به استان گیلان

استان گیلان نیز مانند استان مازندران در فصل تابستان بسیار گرم و شرجی است و دمای آن تا 37 درجه نیز می رسد و در فصل زمستان دارای دمایی نزدیک به منفی 5 درجه می باشد، در کل آب و هوای استان گیلان در دسته معتدل مدیترانه ای قرار گرفته است و یکی از پر بارش ترین استان های کشور به شمار می آید.


گیلان


استان گیلان در دو فصل پاییز و زمستان دارای بارندگی بسیار زیادی است که ممکن است سفر در این زمان برای همه مناسب نباشد و تابستان نیز همان طور که پیش تر گفته شد بسیار گرم، شرجی و مرطوب است که البته تمامی فصل های استان گیلان دارای زیبایی خاص و منحصر به خودش است که در این میان بهار ( از 15 فرودین ماه تا پایان فصل ) مناسب ترین فصل سفر به آن شناخته شده است. از اردیبهشت در گیلان می توان به عنوان زیبا ترین و معتدل ترین فصل سفر به آن یاد کرد.

بهترین زمان سفر به استان گلستان

پر مخاطب ترین شهرهای این استان به ترتیب گرگان ( مرکز استان گلستان )، گنبد کاووس و بندر ترکمن است. استان گلستان سومین و آخرین استان شمالی کشور عزیزمان می باشد که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی دریای خزر و رشته کوه البرز از تنوع آب وهوایی بالایی برخوردار است اما به صورت کلی دارای اقلیم معتدل و نیمه مرطوب می باشد. بارندگی در این استان به نسبت سایر استان های شمالی کشور کمتر است در ادامه به بررسی فصل های مختلف در استان گلستان خواهیم پرداخت.


گلستان


فصل بهار : مناسب ترین فصل سفر به این بخش از کشور محسوب می شود که طبیعت فوق العاده ای در این استان انتظار شما را می کشد و از بارش و شرجی بودن هوا خبری نیست.

 فصل تابستان : بر خلاف دو استان مازندران و گیلان اکثر شهرهای این استان در این فصل دارای آب و هوای گرم و خشک است و از رطوبت آنچنان خبری نیست. 

فصل پاییز : در این فصل بارش به نسبت دیگر استان های شمالی کمتر است و فصل مناسبی برای سفر به نظر می آید. 

فصل زمستان : سفر در این فصل شما را با سرمای شدید استان گلستان روبه رو خواهد کرد.