ماه رمضان ماهی مبارک و خوش یمن در میان تمام مسلمانان جهان است که افراد یک ماه را به روزه داری برای درک حال مستضعفین و فقرا می پردازند.  رسومات شهرهای مختلف در ماه رمضان بستری مناسب برای سفر در این ماه را فراهم کرده است. همانطور که می دانید روزه در مسافت بیش از 45 کیلومتر باطل است و برای سفر به مسافت های دورتر نیاز به قصد ده روزه دارید ( ده روز در مقصد بمانید ) در این صورت روزه شما صحیح است بنابراین اگر وقت کافی برای سفر در این ماه را دارید لذت ماه مبارک رمضان را با سفر به شهر های ذیل دوچندان کنید:شمال1- کیش : اولین پیشنهاد ما برای سفر در ماه رمضان جزیره زیبای کیش است زیرا این جزیره در این ماه آرام، خلوت و مقرون به صرفه است هم چنین برنامه های بسیار متنوع و سرگرم کننده ای از جمله مهیج ترین تفریحات آبی کیش پس از افطار و جُنگ های شادی برای مسافران در نظر گرفته شده است. از دیگر جذابیت های جزیره کیش در این ماه می توان به سفره های افطاری در اماکن مذهبی شهر مانند مساجد، حسینیه ها و تکیه ها اشاره کرد. جالب است که بدانید یکی از طولانی ترین سفره های افطاری به طول هزار متر در پانزدهمین شب ماه رمضان در جزیره کیش پهن خواهد شد و اگر برنامه سفرتان را در نیمه این ماه مبارک بچنید می توانید مهمان آن باشید. هریسه، 

مجبوس لحم، مرگوگ و محمر از جمله غذاهای سنتی جزیره کیش است که در ماه مبارک رمضان برای سحر و افطار سرو می شود.

اگر در ماه رمضان به کیش سفر کردید برای اسکان خود میتوانید به راحتی اقدام به اجاره سوئیت در کیش کنید.


 

کیش


2- شیراز : شهر شعر و ادب که زیبایی های همچون شاه چراغ، حافظیه، سعدیه، باغ ارم و ... زمان سحر تا افطار را به صورت چشمگیری برای شما کوتاه خواهد کرد و اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد. شاهچراغ و باغ ارم از شلوغ ترین اماکن شهر شیراز در این ایام محسوب می شود که برای افطار می توانید از رستوران های سنتی اطراف آن نیز کمک بگیرید. در این ایام بیشترین غذاهایی که در رستوران ها در وعده سحری و افطار سرو می شود شامل عرقیات بهار نارنج و گل گاو زبان ( مخصوص وعده افطار )، آش کارده، کشمش پلو، کوفته هلو، رنگینک، تر حلوا و حلوای کاچی که بیشتر دارای طبع گرم هستند می باشد.

در ماه رمضان اگر به شیراز سفر کردید میتوانید برای اقامت خود و همسفرانتان اقدام به اجاره سوئیت در شیراز کنید.


شیراز


3- بوشهر : شهر مثلثی و زیبای بوشهر یکی از مناطق مهم در قسمت جنوب غربی کشور می باشد که هرساله بسیاری از گردشگران برای دیدن مراسم " دُم دُم سحری " در ماه مبارک رمضان راهی آن می شوند. طی این مراسم افرادی با نواختن دمامه ( نوعی ساز کوبه ای ) مردم را برای سحری بیدار می کنند که بسیار تماشایی است. حلوای انگشت پیچ، آش زرد، کماچ، گرده و رنگینک از جمله غذاهای محلی است که در این شهر برای سحر و افطاری طبخ می شود.

4- کرمانشاه : علاوه بر جاذبه های گردشگری پر مخاطب سفره های رنگارنگ افطار نیز در این شهر سبب شده است که استان کرمانشاه در این لیست قرار گیرد. غذا های سنتی این شهر که در این ماه طبخ می شود شامل شیر برنج، شله زرد، آش ترخینه، هریسه ( مخلوط گوشت و حبوبات )، حلیم معروف کرمانشاهی، خوراک چنگال ( ترکیب نان محلی + روغن کرمانشاهی + شکر ) و از همه مهم تر  " آش عباسعلی " می شود. دلیل اهمیت آش عباسعلی در قدمت 200 ساله آن می باشد، در گذشته آشپز زبردستی با همین نام در تمام طول ماه

رمضان این آش را تهیه می کرد و در میان مردم برای افطار پخش می کرد. 

اگر در ماه مبارک رمضان راهی سفر به کرمانشاه شدید میتوانید برای اقامت اقدام بهاجاره سوئیت در کرمانشاه کنید.

5- مشهد : شهر مقدس و پایتخت معنوی ایران به یمن وجود حرم امام رضا (ع) در تمامی ایام سیل عظیمی از گردشگران را شاهد است اما در ماه مبارک رمضان حال و هوای خاصی در این شهر برپا است که برگزاری بزرگترین مراسم افطاری جهان اسلام در صحن حرم امام رضا (ع) از بارز ترین دلایل آن می باشد. آش شله قلمکار، دیگچه مشهدی، رشته پلو و آش لخشک از جمله های غذاهای سنتی شهر مشهد مرسوم برای وعده های افطار و سحر می باشد.

از آنجا که شهر مشهد در مناسبت های مذهبی شلوغ و پر مسافر است بهتر است پیش از سفر به این شهر اقدام به اجاره سوئیت در مشهد کنید.


مشهد


6- چهار محال و بختیاری : وجود امام زاده محمد اکبر (ع) دستگرد و رسومات مختلف و زیبای این منطقه در ماه مبارک رمضان سبب شده است که استان چهار محال و بختیاری به یکی از مقاصد محبوب برای سفر در این ماه تبدیل شود. در سفره های افطاری این استان خوراک هایی مانند انواع کباب، دم پخت ماش و عدس، کاکولی، آش های محلی، حلوا، شله زرد و انواع نان های محلی یافت می شود.

7- تبریز : از پر شور ترین مکان ها برای افطار در کلان شهر تبریز می توان به پارک ایل گلی تبریز اشاره کرد. حرم امامزاده سید حمزه از نوادگان امام هفتم شیعیان ( امام موسی کاظم ) از دیگر مکان های محبوب برای مسافران در ماه رمضان بویژه در شب های قدر می باشد. سفره های سحری و افطاری در این شهر مزین شده به نان زنجبیلی، آش آبغوره، کوفته، دلمه، آش شیر و آش دوغ می باشد.


تبریز


8- ارومیه : شهری در استان آذربایجان غربی که مردمانش به دینداری شهرت دارند. نذری دادن و پهن کردن سفره های افطاری از متداول ترین رسومات مردم این شهر در ماه رمضان است. امام زاده غریب حسن ( از نوادگان امام سجاد ) از امکان شلوغ پر طرفدار این شهر در ماه رمضان می باشد. غذاهای مخصوص این ماه در این شهر شامل نان های روغنی، سوپ، قویماق، تره، حلیم، مربا و شیر برنج می شود.

9- اصفهان : شهر زیبا و تاریخی اصفهان در تمامی ایام سال یکی از شلوغ ترین مقاصد گردشگری داخلی محسوب می شود که ماه رمضان نیز یکی از محبوب ترین آن ها است. در این ماه روزه داران سفره های افطاری خود را که با غذاهای محلی این شهر مانند حلیم شیر، حلیم عدس، خورش ماست، نان گندم و بریانی تزئیین شده است در کنار زاینده رود پهن می کنند و پس از اذان مغرب مشغول افطار می شوند، برخی دیگر نیز تا سحر در آن جا می مانند و اوقات می گذرانند.

اصفهان از شهرهای توریستی ایران است که برای اقامت نیز میتوانید اجاره سوئیت در اصفهان را انتخاب کنید.


اصفهان


10- رشت : شهر زیبای رشت در شمال کشور آخرین مقصد جذاب برای سفر در ماه رمضان است. حال و هوای خاص این ماه مبارک را از سفره های افطاری بلند در صحن مساجد محله چله خاله احساس خواهید کرد. رشته خوشکار از اصلی ترین خوراک های ماه رمضان در استان گیلان به حساب می آید که در گوشه و کنار شهر در هر مغازه چه شیرینی فروشی و چه خواربار فروشی آن را پیدا خواهید کرد. فرنی خوش عطر با برنج سابیده شده شمالی از دیگر پیشنهادات خوشمزه برای افطار در استان گیلان محسوب می شود.