شهر زیبا و تاریخی اصفهان هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از سراسر جهان می باشد. برخلاف همیشه که از آثار تاریخی و ارزشمند استان اصفهان سخن به میان است در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از اماکن تفریحی این شهر آشنا کنیم.


آکواریوم اصفهان


آکواریومی در پارک جنگلی شهر اصفهان با مساحت حدودا 4000 متر مربع در عمق هفت متری زمین شما را به تماشای دنیای زیر آب دعوت خواهد کرد. این آکواریوم که اولین آکواریوم تونلی کشور ایران به حساب می آید با گنجایش 1.5 میلیلون لیتر آب توانسته 6500 موجود زنده را در خود جای دهد که حدود 100 عدد از آن ها از عجیب ترین و خطرساز ترین موجودات آبزی جهان محسوب می شوند. به طور کلی این مجموعه از 33 آکواریوم متنوع تشکیل شده که در سه قسمت جدا نگهداری می شوند. این سه دسته عبارتند از: 

1- آکواریوم دیواری  2- آکواریوم استوانه ای    3- آکواریوم لمسی

برخی از گونه های برجسته و کمیاب این آکواریوم عبارتند از:

- ماهی خاویار : این ماهی از تیره ی تاس ماهیان است و از جمله ماهیان کمیاب جهان به حساب می آید. این ماهی که به الماس خزر معروف است به لحاظ تخم آن ها از ارزش بسیار بالایی برخوردارند. زیستگاه بسیاری از این نوع ماهیان در آب های روسیه و آمریکای شمالی است.

- ماهی ماندراین : زیستگاه این نوع ماهی در آب های اقیانوس آرام بخش جنوبی استرالیا است و حداکثر رشد آنها حدود 6 سانتی متر می باشد. طعمه این نوع ماهیان بندپایان و سخت پوستان می باشد که به سبب قشایی از لجن که پوست آن ها را پوشانده است از نظر شکارچیان غذای لذیذی به نظر نمی رسند.

- اسب دریایی : اسب دریایی از ماهیان پرطرفدار این آکواریوم به حساب می آید و از تیره سوزن ماهیان می باشد. این ماهی به دلیل شباهت سر آن که به شکل اسب است اسب دریایی نامیده می شود و طولی بین 16 میلی متر الی 35 سانتی متر دارد. 


آکواریوم اصفهان


- عقرب ماهی : این آبزی که از خطرناک ترین ماهی های جهان و این آکواریوم به حساب می آید دارای تیغه های زهرآلود و سمی است و در صورت تماس با پوست انسان سبب حساسیت هم چنین درد بسیار طاقت فرسایی می شود که تسکین آن تنها با مواد آلی آمونیاک امکان پذیر است.

-  ماهی جراح ناسو : یکی از جالب ترین گونه های این آکواریوم ماهی جراح ناسو است که ظاهر بسیار زیبایی دارد و در عمق 50 تا 90 متری اقیانوس هند، دریای سرخ، بالی و آفریقای جنوبی زندگی می کند. این ماهی به راحتی با بیماری های آلرژیک و پوستی از بین می رود به همین دلیل از طبیعت جالب آنها که برای جلوگیری از این مسئله انجام می دهند می توان به سنجش مرجان های دریایی برای اسکان اشاره کرد. دلیل اینکه لقب جراح را به ماهی ناسو داده اند تیغه ای در بخش انتهایی بدن آن است که جنبه دفاعی برای او دارد و از آن برای فلج کردن شکارچیان خرد ( بر انسان تنها تاثیر درد به همراه دارد ) استفاده می کند.

- کوسه سر چکشی : این کوسه به سبب شکل متفاوت ظاهری از قدرت بینایی فوق العاده ای برخوردار است و به صورت همزمان می تواند تمامی جهات خود را ببیند. سر این کوسه از هر دو طرف پهن می باشد و همین ویژگی سبب قدرت بینایی این ماهی بوده است. طول کوسه سر چکشی بین 0.9 الی 6 متر و وزن آن بین 3 تا 580 کیلوگرم می باشد.

- کوسه سفید : کوسه سفید که به کوسه قاتل نیز مشهور است از دیگر ماهی های مرگبار این آکواریوم می باشد. نوع بالغ این گونه طولی نزدیک به 6.4 متر و وزنی حدود 3324 کیلوگرم دارد. این نوع ماهی از جمله شکارچیان انواع گونه ها به غیر از وال که غول دریایی نام دارد می باشد.


آکواریوم اصفهان


- ماهی سنگی : این نوع آبزی که استاد استتار است یکی از خطرناک ترین گونه های اعماق اقیانوس محسوب می

شود. این ماهی برخلاف دیگر جاندران که به دنبال طعمه خود می روند در کف اقیانوس استتار کرده و به انتظار طعمه می نشیند و به محض نزدیک شدن آن کمتر از هزارم ثانیه به کمک دهان گشاد خود آن را می بلعد البته باید بگوییم که سرعت این گونه تنها دلیل خطرساز بودن آن نیست و علاوه بر آن بسیار سمی است به شکلی که اگر انسان این ماهی را لمس کند در بهترین حالت عضو تماس یافته به آن باید قطع شود وگرنه منجر به مرگ فرد خواهد شد. جالب است که بدانید این قاتل سمج تا 24 ساعت پس از خروج از آب زنده می ماند. 

- دلقک ماهی : این نوع ماهی نمی تواند بسیار تند شنا کند و همین امر سبب آسیب پذیری آن در دنیای بی رحم اقیانوس شده است البته او این مشکل را با همزیستی صلح آمیز با شقایق های دریایی حل کرده است. همان طور که می دانید ماهی ها در صورت تماس با بازوان شقایق دریایی بلعیده می شوند اما دلقک ماهی به دلیل غشاء مخاطی ویژه ای که بر سطح پوست خود دارد طعمه خوش طعمی برای شقایق های دریایی محسوب نمی شود و می تواند برای فرار از خطراتی که او را تهدید می کند به آن پناه ببرد و در عوض با جنبش در آب سبب از بین رفتن رسوبات بدن شقایق دریایی شود. از دیگر نکات جالب که در این نوع ماهی وجود دارد می توان به نر بودن تمامی آن ها در هنگام تولد اشاره کرد که به مرور زمان طی روند بلوغ چیره ترین و بزرگترین دسته تغییر جنسیت داده و به ماده تبدیل می شود.

- هشت پا : این نوع آبزی هیچگونه استخوانی در بدن خود ندارد و تنها عضو سخت در ساختار آن مربوط به منقاری که برای خوردن غذا از آن استفاده می کند. سر این ماهی مهم ترین بخش بدن او محسوب می شود که به وسیله هشت بازو محاصره شده است. این نوع آبزی دارای 240 کلاهک مکنده بر هر بازوی خود می باشد که به وسیله آن طعمه خود را شکار می کند. از نکات جالب این نوع آبزی می توان به خون آبی آن، دارا بودن سه قلب، دستگاه عصبی بسیار پیشرفته و بی حرکت ماندن هشت پا مادر از تخم ریزی تا هنگام تولد و بلعیدن چند بازوی خود اشاره کرد. پس از بررسی برخی از آبزیان نادر آکواریوم اصفهان به سراغ تفریحاتی که در آن انتظار شما را خواهد کشید برویم.

تفریحات آکواریوم اصفهان

- غذا دادن به برخی از ماهی ها : در آکواریوم اصفهان برای بازدید کنندگان این امکان وجود دارد که به وسیله شیشه شیر و یا دست به برخی از آبزیان غذا دهند. این امر از تفریحات بسیار لذت بخش علی الخصوص برای کودکان به حساب می آید. جالب است که بدانید اگر به هنگام ظهر برای بازدید از آکواریوم بروید شانس این را خواهید داشت که به تماشای غذا دادن غواص ها به انواع آبزیان اقیانوسی بنشینید.

هزینه: علاوه بر هزینه بلیط حدود 8000 تومان هزینه به دنبال دارد.


آکواریوم اصفهانعکاسی

از دیگر تفریحات این آکواریوم می توان به تهیه عکاس یادگاری از جهان زیر آب اشاره کرد. عکس هایی که در این آکواریوم گرفته می شود به صورت جلوه های ویژه بوده و نمایی بسیار شگفت انگیز از انواع ماهیان اقیانوسی را در اختیارتان قرار خواهد داد. 

فروشگاه هدایا

کافی شاپ و فروشگاه هدایا با محصولات بسیار متفاوت مانند: عروسک های مختلف شنی، ماهیان تاکسیدرمی و دیگر موجودات، انواع  تخم های آبزیان که روند رشد آن ها را به نمایش می گذارد، تخم دانیاسو، ماکت های مختلف حیوانات، تی شرت های با طرح موجودات اقاینوسی، لیوان های سه بعدی و مگنت هایی از موجودات آبزی از دیگر امکانات آکواریوم اصفهان می باشد.

اطلاعات بازدید :

ساعت بازدید: از ساعت 9:30 صبح الی 18:30 در تمامی روزها

هزینه بازدید: برای بزرگسالان حدود 25,000 تومان، کودکان حدود 20,000 تومان و اتباع خارجی حدود 70,000 تومان

آدرس: اصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان، آکواریوم اصفهان

شماره تماس: 37780013-031

 برای اقامت در اصفهان می توانید به صفحه اجاره ویلا سایت رنتی جا مراجعه کنید.