پارک ملی به منطقه ای از منابع طبیعی گفته می شود که نمونه های مهمی از زیستگاه جانوری و گیاهی را در خود جای داده اند به همین دلیل برای بقا و حفظ آن دولت به صورت انحصاری از آن محافظت می کند. یکی از این پارک های ملی پارک ملی لار در اطراف تهران می باشد که اگر در فصل بهار میهمان آن باشید با دشتی مملو از گل شقایق از شما پذیرایی خواهد کرد.


پارک ملی لار


این منطقه به دلیل آب و هوای مطبوعی که دارد سال ها است مکانی مناسب برای تفریح افراد به شمار می آید و از سال 1354 تا به امروز عنوان پارک ملی لار را از آن خود کرده است تا پیش از آن این منطقه با نام دشت شقایق شناخته می شد. اگر قصد سفر به این دشت را دارید بهترین زمان برای شما اواخر فصل بهار خواهد بود زیرا در این زمان پارک ملی لار در اوج زیبایی خود قرار دارد. این منطقه دارای مساحی حدود 73,500 هکتار است که تنها 31,000 هکتار آن محدوده پارک ملی می باشد.

تفریحات پارک ملی لار عبارتند از :

1- آفرود : یکی از تفریحات هیجان انگیز آفرود است که اینجا در منطقه ای مخصوص با عنوان پارک آفرود برای گردشگران وجود خواهد داشت.البته آفرود سواری در این پار آنچنان هم ساده نیست بلکه ملزم به رعایت قواعد و اصولی است که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند بنابر این اگر تجربه آفرود در این منطقه را ندارید از خیر آن بگذرید یا اینکه از افراد حرفه ای کمک بگیرید.
2- کوهنوردی : کوه های بسیاری در اطراف این منطقه وجود دارد که محبوب ترین آن ها کوه دماوند است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران قصد فتح آن را دارند پس اگر شما نیز از علاقمندان به ورزش کوهنوردی می باشید این فرصت را از دست ندهید و پس از تهیه تجهیزات لازم این تجربه متفاوت را در دفتر خاطرات سفر خود به ثبت رسانید.

3- پیاده روی در مناطق پارک : یکی از معمول ترین و شاید لذت بخش ترین تفریحات این پارک گشت و گذار در جای جای آن است که هر لحظه چیز جدیدی برای غافلگیری شما دارد.


پارک ملی لار


گاهی ممکن است برایتان دشتی از گل آماده کرده باد گاهی نیز زمین خاکی بی آب و علف طبیعت زیبای پارک ملی لار در هر گوشه از این منطقه حرف جدیدی برای گفتن دارد. درمیان این گشت و گذارها می توانید به شناخت پوشش گیاهی و جانوری در این پارک بپردازید.

این پارک زیستگاه حیواناتی مانند فلامینگو، عقاب، سارگپه، درنا، عقاب طلایی، خرس قهوه ای، گرگ، سمور، روباه، گربه وحشی، افعی، مارمولک، قورباغه، بزمجه، لاک پشت، افعی دماوندی و مار می باشد هم چنین پوشش گیاهی که در پارک ملی لار به چشم می خورد شامل زنبق وحشی بنفش، گل زرد، مریم گلی، کاسنی، بومادران، چای کوهی، والک، شیرین بیان، زرشک،قارچ وحشی و ارس تنها گونه درختی آن می شود.   

4- ماهیگیری : یکی از تفریحات معمول پارک ملی لار در میان گردشگران صید ماهی در این منطقه می باشد. از اوایل خرداد ماه تا اواخر شهریور تنها زمانی است که ماهیگیری در این منطقه آزاد است هر چند که در همین زمان نیز لازم است مجوز صید روزانه را از واحد های محیط زیست مربوطه دریافت کنید. ماهی قزل آلا و قزل آلای خال قرمز که یکی از کمیاب ترین گونه های قزل آلا ( به دلیل عدم قابلیت پرورش ) در سراسر جهان است از جمله آبزیانی می باشند که در سد لار وجود دارند.
 5-دوچرخه سواری: این تفریح به دلیل زمین ناهموار این منطقه ممکن است به مزاج همه خوش نیاید ولی بستری مناسب برای دوچرخه سواران حرفه و برگزاری تورهای دوچرخه سواری است.

6- عکاسی : به دلیل صدماتی که ممکن است افراد به محیط زیست این منطقه وارد کنند هم چنین حیات وحش این منطقه بهتر است که از خیر کمپینگ در این منطقه بگذرید اما پهن کردن زیر اندازی مزین شده با خوراکی های خوشمزه و عکاسی از سوژه های طبیعی و جذاب این منطقه یک پیشنهاد عالی برای گردشگران این منطقه به نظر می آید.

جاذبه های گردشگری که در این پارک برای شما وجود خواهد داشت:

- دریاچه سد لار : از مزایای احداث این سد می توان به تامین آب ۹۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در آمل و بابل، انتقال آب آشامیدنی آن به تهران و تولید سالانه 150 هزار مگاوات برق اشاره کرد.


دریاچه سد لار


- رودخانه ها و آبشار لار : این رودخانه از کوه های شرقی پایتخت سرچشمه می گیرد که برای بهره برداری بیشتر از آب آن در سال 1361 سدی به منظور تامین بخشی از آب آشامیدنی استان تهران، تولید برق و کمک به صنعت کشاورزی استان مازندران با گنجایش کل 960 میلیون متر مکعب احداث گردید. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به آبشاری که در نزدیکی کوه دماوند وجود دارد و جلوه ای تماشایی را خلق کرده است اشاره کرد.

- دشت شقایق ها : یکی از بهترین سوژه های عکاسی شما در این پارک دشت زیبا و پهناور شقایق های سرخ رنگ لار است که در اواخر بهار شاهد آن خواهید بود.

- دریاچه دیو آسیاب : دسترسی به این دریاچه کمی سخت تر از دیگر جاذبه های این پارک است زیرا در ارتفاع 3014 متری از سطح دریا و در نزدیکی قله دماوند قرار گرفته است. این دریاچه گودالی شکل دارای قطر حدودا 20 متر، عمقی نزدیک به 2 متر و دمایی بین 5 الی 10 درجه می باشد.    

- کوه های پارک ملی لار : کوه های بسیاری مانند کوه زرشکی، کوه دیو آسیاب، کوه یخ کمر، کوه نمک، کوه سیاه چال، کوه کافر و معروف ترین آنها که کوه دماوند می باشد در این منطقه وجود دارد که علاقمندان به کوهنوردی می توانند آن ها را بپیمایند.

جالب است که بدانید اگر در تابستان و فصل ییلاق به این پارک سفر کنید از نزدیک شاهد زندگی زیبای عشایری خواهید بود.
نکاتی که در بازدید از پارک ملی لار باید رعات کنید:

1- پیش از بازدید از پارک ملی لار به یاد داشته باشد که در این منطقه از آنتن موبایل و دنیای مجازی خبری نیست. 

2- همان طور که پیش تر گفتیم این دشت زیستگاه انواع مارهای سمی است که این امر این منطقه را برای بازدید در شب و کمپینگ در آن نا امن می کند.

3- به دلیل وجود خزندگان خطرناک بر سطح زمین به هنگام بازدید حتما باید از کفش مناسب استفاده کنید.

4- انواع خوراکی و حتی آب آشامیدنی در این دشت وجود ندارد و باید پیش از رسیدن به این منطقه تهیه کنید.

5- اگر در فصل تابستان به دشت لار می روید به یاد داشته باشد که به دلیل وجود نداشتن درخت، تابش آفتاب در این منطقه به صورت مستقیم است و سایه ای در آن وجود ندارد پس حتما ضد آفتاب، عینک و کلاه آفتابی به همراه داشته باشید.
 آدرس: جاده هراز، پلور، جنب پمپ بنزین پلور، اداره پارک ملی لار

با اجاره ویلا و اجاره ویلا در شمال در سایت رنتی جا با خیال آسوده و راحت سفر کنید.