با به بازار آمدن گوشی های دوربین دار و گسترش فضای مجازی در چند سال اخیر عکاسی به یکی از فعالیت های روزمره اکثر ما تبدیل شده است. از اولین قدمی که برداشتیم تا آخرین لبخندی که بر چهره مان نقش بسته است توسط تصاویر بدون هیچ کم و کاستی ثبت می شوند پس چه بهتر که تصاویر ارزشمندی را در آلبوم زندگیمان به یادگار بگذاریم.


جذاب ترین سوژه های عکاسی در ایران


در این بخش از وب سایت رنتیجا قصد داریم ناب ترین سوژه های عکاسی داخلی را معرفی کنیم البته باید بگوییم در هر نقطه از این سرزمین شگفتی برای خلق تصاویر زیبا وجود دارد که در این مقاله تنها بخش کوچکی از آن را به معرفی پرداخته ایم. اولین عکسی که در آرشیو خود ثبت خواهیم کرد مربوط به منطقه ای تاریخی در 420 کیلومتری جنوب پایتخت می باشد.

2- مسجد امام اصفهان : میدان نقش جهان علاوه بر فضای بیرونی خود دارای آثار ارزشمندی است که هر یک به تنهایی یک تصویر بی نظیر را خلق می کنند. مسجد امام اصفهان در بخش جنوبی میدان یکی از سوژه های جذاب عکاسی از دید توریست های خارجی و همچنین گردشگران داخلی می باشد.


مسجد امام اصفهان


این مسجد از مهم ترین بنا های معماری اسلامی در ایران محسوب می شود که تا به امروز عنوان هایی مانند مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع به آن نسبت داده شده است. کاشی کاری و نجاری بی نظیر این بنا هنر معماری ایرانیان را در طول تاریخ به رخ جهانیان می کشد. از دیگر مضمون های عکاسی این بنا می توان به طاق نماهای قرینه، حوض زیبای وضو و رنگ آبی غالب در این بنا اشاره کرد.

ساعت بازدید: 9:30 الی 11:30 – 13:00 الی 16:30

هزینه بازدید: اتباع ایرانی 3,000 تومان واتباع خارجی  20,000 تومان

1- میدان نقش جهان : این میدان که در فهرست بزرگترین میادین جهان قرار دارد بخش اعظمی از تاریخ کشور را در خود جای داده که به همین منظور در آبان ماه سال 1358 شماره ثبت 115 لیست میراث جهانی یونسکو را از آن خود کرد. بر خلاف میدان های مدوری که تا به حال دیده ایم میدان نقش جهان ظاهر متفاوتی شبیه به مستطیل با طول 560  و عرض 160 متر دارد.

کافه موزه ها، صنایع دستی رنگارنگ ایرانی، بازار قیصریه، حوضی بزرگ به همراه فواره های رقصان و کالسکه های رهگذر که به دنبال اسب های زیبا کشیده می شوند ازجمله سوژه های داغ عکاسی شما در میدان نقش جهان محسوب می شوند.

3- کاخ عالی قاپو : حال از جنوب میدان به غرب آن می رویم برای تصویر برداری یکی از زیبا ترین بنا های دوران صفویه که در آن زمان بزرگترین سازه پایتخت محسوب می شد. کاخ عالی قاپو به دستور شاه عباس اول ( پنجمین شاه صفوی ) به عنوان دولتخانه حکومت ساخته شد که در آن زمان شباهتی به سازه کنونی نداشت و بسیار ساده به نظر می رسید اما به مرور زمان به یکی از شاهکارهای معماری در ایران تبدل شد.


کاخ عالی قاپو


این بنا در بدو ساخت یک طبقه بود اما رفته رفته طبقات مختلفی به آن اضافه شد. حدود 94 پله را باید طی کنید تا به طبقه آخر بنا که شاهکار این کاخ است برسید جالب است که بدانید معماران زبردست ایرانی حتی از پله های بنا نیز برای تزئینات و کاشی کاری نگذشته اند.

طبقه ششم که طبقه آخر این بنا نیز می باشد سبب حیرت انگیز بودن این کاخ شده است این طبقه از کاخ به اتاق موسیقی اختصاص داشته و با تزئینات خیره کننده و گچ بری های منحصر به فرد کاخ عالی قاپو را به یکی از ممتاز ترین آثار معماری ایران تبدیل کرده است. ابیات حک شده بر دیوار بنا، نقاشی و نگار گری های برخی از قسمت های کاخ، لایه چینی و طلا کاری در سقف بنا، نمایی تماشایی از میدان نقش جهان که از طبقه سوم بنا پیداست و تزئیناتی مانند مقرنس، تنگ بری و کشته بری از دیگر زیبایی های معماری کاخ عالی قاپو محسوب می شوند که تصویری زیبا را برای شما ثبت خواهند کرد.

آدرس: اصفهان- میدان امام (نقش جهان)

ساعت بازدید: 9:00 الی 21:00

هزینه بادید: برای اتباع ایرانی 2,000 تومان، برای اتباع خارجی 20,000 تومان

حال که در اصفهان هستیم خالی از لطف نیست که سری هم به یکی از شهر های آن، کاشان بزنیم. از دیگر سوژه های جذاب عکاسی در ایران قلب سرخ کاشان یا روستای ابیانه می باشد. 

4- روستا ابیانه : این روستا با قدمتی نزدیک به 1500 سال از اماکن تاریخی ایران محسوب می شود. این روستا با ارتفاع 2222 متر از سطح دریا یکی از مرتفع ترین مناطق ایران است. در این روستا سوژه های بسیاری برای عکاسی خواهید داشت که جذاب ترین آن ها ایستادن در بلندای شهر و عکاسی از منظره سرخ روستا می باشد. خانه های این روستا از خاکی به رنگ سرخ می باشد به همین دلیل لقب روح سرخ کاشان را به آن نسبت داده اند.


ابیانه


همین طور که در کوچه های تنگ روستا قدم برمی دارید زنانی با لباس گلدار بلند به همراه چارقد های بزرگ سفید، مزین شد به گل های رنگارنگ خواهید دید که رنگ خاصی به آبادی بخشیده اند. برخی از جاذبه های روستا ابیانه که تصاویر جذابی را برای شما خلق خواهند کرد شامل آتشکده زرتشتی ابیانه، مسجد جامع روستا (مربوط به دوران ایلخانی )، قلعه های 200 ساله ابیانه، خانه های غلام نادرشاه و خانه نایب حسین کاشی می باشند.

5- حمام سلطان امیر احمد : یکی از اماکن زیبا برای عکاسی حمام رنگارنگ امیر احمد در شهر کاشان است. گچ بری و ظریف کاری سقف طاقی حمام نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. از دیگر تزئینات بارز این حمام می توان به کاشی کاری با تلفیقی از رنگ های زرد، سرمه ای، آبی و سفید اشاره کرد. از بام حمام می توان به عنوان زیبا ترین بخش این بنا یاد کرد که به دلیل ظاهر متفاوت از جذاب ترین بام های گنبدی شکل در ایران محسوب می شود.

قبه های شیشه ای ( شیشه های عدسی قرار گرفته بر گنبد ) بام جهت تامین روشنایی و تنظیم دمای سازه در فصول مختلف ایجاد شده که علاوه بر آن جلوه منحصر به فردی از سقف حمام سلطان امیر احمد را به نمایش گذاشته است. بنا بر گفته برخی از تاریخ شناسان این گرمابه در دوران قاجاریان بر حمام مخروبه زمان سلجوقیان ساخته شده است. در سال 1357 اولین بازسای این بنا صورت گرفت و پس از آن به عنوان سفره خانه مورد استفاده قرار گرفت اما امروزه به عنوان موزه در معرض نمایش گردشگران در آمده است. حمام بزرگ، سربینه، گرمخانه و خزینه، حمام کوچک و گلخن از بخش های مختلف حمام امیر سلطان امیر احمد است که می توانید در آن ها به عکسبرداری بپردازید. 

آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان، خیابان علوی، کوچه سلطان امیراحمد

ساعت بازدید: بهار و تابستان 8:00 الی 20:30، پاییز و زمستان 8:30 الی 18:30

هزینه بازدید برای گردشگران داخلی 3,500 تومان و 20,000 تومان برای گردشگران خارجی

6- کال جنی : یکی از مکان های مناسب برای ثبت تصاویر شگفت انگیز و داشتن سفری ماجراجویانه کال جنی در استان خراسان جنوبی است. کال جنی ثابت کرده که عمل فرسایش همیشه ام سبب تخریب نیست و این بار دره ای 16 کیلومتری را به یکی از جاذبه های پر مخاطب استان خراسان جنوبی تبدیل کرده است. شگفتی و حیرت کال جنی در اشکال مختلفی است که طبیعت به تنهایی ایجاد کرده و بشر دستی در آن نداشته، دره ای که توانست در سال 1396 جایگاه 350 آثار طبیعی – ملی ایران را از آن خود کند.

به جهت شکل ظاهری متفاوت این دره وزش باد صداهای عجیب و ترسناکی را در آن ایجاد می کند که سبب شده مردم محلی پسوند "جنی" که منظور موجودات فرا طبیعی ( جن ) است را برای این دره مناسب بدانند. یکی از شگفتی این دره جریان آب با عمق 1.5 در دل بیابان های طبس است که تلفیق رنگ سبز آن و اشکال مینیاتوری دره عکسی منحصر به فرد و دیدنی را برایتان به یادگار خواهد گذاشت.

7- ماسوله : بهشتی مه آلود در قسمت شمالی کشور با خانه های پلکانی قطعا یکی از زیبا ترین مکان ها برای عکاسی به نظر می آید. شهر تاریخی ماسوله در 60 کیلومتری استان گیلان قرار گرفته است. خانه هایی با کاه گل زرد و بام های کبود به همرا در و پنجره چوبی تنها یکی از موارد جذاب شهر ماسوله می باشد.
 از دیگر سوژه های عکاسی این شهر می توان به بازار ماسوله، موزه مردم شناسی، آبشار کوشم، پارک جنگلی ماسوله، آبشار لار چشمه، ییلاق کوربار ماسوله و قله شاه معلم اشاره کرد.

10- مجموعه گلستان : کاخ گلستان با قدمتی نزدیک به 440 سال از برجسته ترین آثار تاریخی پایتخت است که هر گوشه آن حرفی برای گفتن دارد. پیشنهاد می کنیم پیش از آن که وارد مجموعه شوید ابزار عکاسی خود را آماده کنید زیرا سوژه های ناب ثبت شدنی به محض ورود به مجموعه شروع خواهد شد. پس از پرداخت هزینه ورودی مجموعه که حدود 2,500 تومان برای گردشگران داخلی می باشد وارد محوطه ای مزین شده به درختان سرسبز و سر به فلک کشیده، حوض طویل و فواره های رقصانش خواهید شد که در هر گوشه کنار آن عمارتی زیبا استوار است. پس از آنکه اساسی محوطه را وجب کردید بهتر است اول به سراغ محبوب ترین بخش مجموعه یعنی  عمارت شمس العماره بروید.

8- مسجد نصیر الملک : این مسجد یکی از مطلوب ترین و دلربا ترین جاذبه های ایران از نظر گردشگران خارجی

است  که در شهر زیبا و پرمخاطب شیراز قرار گرفته است. مسجد نصیر الملک در سال 1293 به امر میرزا حسن علی خان ( حاکم فارس) بنا شد که ساخت آن حدود 12 سال به طول انجامید البته سازه اولیه با آنچه ما امروزه از مسجد می بینیم کمی متفاوت بوده و درب و پنجره های رنگی این بنا در سال 1348 به دست استاد حاج میرزا آیت به آن اضافه شده است.

کاشی کاری های رنگارنگ مزین شده به گل های سرخ و زنبق، گچ بری و آینه کاری سقف بنا، طاق نماهای قرینه، شبستان با شکوه، حوض بزرگ وسط حیاط که با گلدان های شمعدانی محصور شده، نورپردازی زیبا آفتاب و پنجره ها همگی سبب شده اند که مسجد نصیر الملک از سوژه های محبوب عکاسان داخلی و خارجی محسوب شود.


مسجد نصیرالملک


9- ییلاق جهان نما : این منطقه یکی از زیبا ترین جاذبه های بکر در استان گلستان است که در کل دارای مساحتی 31747 هکتار و ارتفاعی بین 600 تا 3086 متر از سطح دریا می باشد. شب های ستاره باران منطقه، جنگل جهان نما، ، گنبد رادکان، رودخانه های چهار باغ، مغزی ترکت و سفید رود از جمله سوژه های بکر و تاریخی عکاسی شما در دهکده جهان نما به حساب می آید.

10- مجموعه گلستان : کاخ گلستان با قدمتی نزدیک به 440 سال از برجسته ترین آثار تاریخی پایتخت است که هر گوشه آن حرفی برای گفتن دارد. پیشنهاد می کنیم پیش از آن که وارد مجموعه شوید ابزار عکاسی خود را آماده کنید زیرا سوژه های ناب ثبت شدنی به محض ورود به مجموعه شروع خواهد شد. پس از پرداخت هزینه ورودی مجموعه که حدود 2,500 تومان برای گردشگران داخلی می باشد وارد محوطه ای مزین شده به درختان سرسبز و سر به فلک کشیده، حوض طویل و فواره های رقصانش خواهید شد که در هر گوشه کنار آن عمارتی زیبا استوار است. پس از آنکه اساسی محوطه را وجب کردید بهتر است اول به سراغ محبوب ترین بخش مجموعه یعنی  عمارت شمس العماره بروید.

- شمس العماره : اولین ساختمان پنج طبقه تهران است که ساخت آن به فرمان ناصرالدین شاه ( چهارمین پادشاه قاجار ) در سال 1282 شروع و در سال 1284 پایان یافت. معماری این عمارت نشأت گرفته از ساختمان های بلند و مرتفع اروپاییان می باشد. ظاهر بنا دارای کاشی کاری ها و تزئینات بسیار زیبایی است که صد البته به پای تزئینات خیره کننده بخش داخلی آن نمی رسد. گچ بری، آینه کاری، طلا کاری رو سنگ، درب و پنجره های چوبی رنگارنگ از جمله تزئینات داخلی این بنا می باشد.

هزینه بازدید: 2,000 توان برا اتباع ایرانی و 8,000 تومان برای اتباع خارجی 

- ایوان تخت مرمر : از دیگر بخش های جذاب کاخ گلستان که قدیمی ترین بنا در این مجموعه محسوب می شود. مورخان زمان ساخت این بخش را به دوران زندیه ( کریم خان زند ) نسبت داده اند. تخت مرمر پادشاهی که در این بخش وجود دارد در سال 1221 به دستور فتحعلی شاه ( دومین پادشاه قاجار ) ساخته شده است.

هزینه بازدید: 2,000 توان برا اتباع ایرانی و 8,000 تومان برای اتباع خارجی 

- تالار اصلی کاخ : این بخش از کاخ قسمت اعظمی از تزئینات مجموعه را در خود جای داده است که شامل تالار سلام، تالار آینه، تالار عاج، تالار ظرف می باشد.

- تالار برلیان : این تالار به دستور ناصر الدین شاه بر مخروبه تالار بلور ( مربوط به دوران فتحعلی شاه ) ساخته و در زمان مظفرالدین شاه (پنجمین پادشاه قاجار) بازسازی شد. آینه کاری و چلچراغ بیش از هر بخش دیگر از عمارت در این تالار به چشم می خورد که همین امر سبب درخشش آن شده است. 

تالار الماس، کاخ ابیض، حوضخانه تالار سلام، حوضخانه و عمارت بادگیر از دیگر بخش های مجموعه گلستان است که می توانید از آن ها بازدید کنید.

آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه 12، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ

اماکن معرفی شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از سوژه های جذاب عکاسی در ایران بود و در مقالات بعدی به صورت گسترده تری به آن خواهیم پرداخت. اگر تمایل به اقامت در یکی از این شهر ها را داشتید تا در آن بتوانید عکس هایی زیبا به یادگار داشته باشید به صفحه اجاره ویلا در سایت رنتی جا مراجعه کنید.