رنتی جا در این مقاله قصد دارد شما را با جاذبه هایی در سراسر جهان آشنا کند که جذابیتشان تنها در فاصله ای امن دوام دارد و حتی نزدیک شدن به برخی از آن ها ممکن است به قیمت از دست دادن جانتان تمام شود. در این مطلب 10 دریاچه خطرناک جهان را بررسی خواهیم کرد.

10- گودال آبی بزرگ (Great Blue Hole  )

این دریاچه در کشور بیلز در مجاورت دریای کارائیب قرار گرفته است و جزر و مد آن را به یک گرداب عظیم تبدیل می کند که می تواند همه چیز را در خود غرق کند، از این رو بسیار خطرناک و ترسناک می باشد اما با وجود این همه باز هم افراد بسیار زیادی وجود دارند که علاقمند به شنا در این گودال هستند.


گودال آبی بزرگ (Great Blue Hole  )


جالب است بدانید ژاک کوستو ( یکی از افسرهای دریایی فرانسه ) از این دریاچه به عنوان یکی از بهترین مکان های غواصی جهان نام برده

است.

9- چاه یعقوب ( Jacob's Well )

این دریاچه یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در تگزاس واقع در ایالت متحده آمریکا می باشد و در اصل غاری عمودی به قطر 4 و طول 10 متر می باشد که از غارهای کوچک و بزرگ تشکیل شده است. در عمق آب، برخی از دریاچه ها با لایه های آهک، شن و ماسه پوشیده شده است که ممکن است طی یک تلنگر در هم بریزند و راه خروج را بر روی شما ببندند. متاسفانه تا به امروز 8 غواصی که سعی بر کنجکاوی در غارهای این دریاچه را داشته اند جان خود را از دست داده اند. 


چاه یعقوب ( Jacob's Well )


8- دریاچه میشیگان  ( Lake Michigan ) :

این دریاچه در آمریکای شمالی قرار گرفته است و تقریبا به اندازه مثلث برمودا مشهور است، زیرا یکی از وحشتناک ترین سقوط های هوایی که از آن به عنوان مرگبارترین حادثه هوایی تاریخ آمریکا یاد می کنند در این دریاچه رخ داده است البته دلیل حقیقی خطرناک بودن این دریاچه جریان ناگهانی تشکیل آن می باشد. لازم به ذکر است دریاچه میشیگان دومین دریاچه بزرگ جهان از لحاظ حجم و سومین دریاچه بزرگ جهان از نظر مساحت سطح می باشد.


دریاچه میشیگان  ( Lake Michigan )


7- دریاچه ناترون (Lake Natron )  : 

این دریاچه در کشور تانزانیا در شرق قاره آفریقا قرار گرفته است که یکی از جامع ترین و قلیایی ترین دریاچه های روی زمین است و پوسته نمکی قرمز رنگ آن ( به دلیل وجود سدیم کربنات ) در واقع خاکستری از آتش فشان است. دمای آب این دریاچه در بعضی از نقاط به 120 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) می رسد که به همراه قلیایی بودن آن تقریبا محیطی نامناسب برای اغلب آبزیان است و تنها سه نوع ماهی در آن یافت می شود. آنچه که این دریاچه را ترسناک تر می کند اجسادی است که به صورت مجسمه به ساحل می راند، مواد مذابی که در این دریاچه وجود دارد موجوداتی که در آن می میرند را به مومیایی تبدیل می کند و سپس آن ها را پس می زند.


دریاچه ناترون (Lake Natron )


6-  گودال آبی ( Blue Hole )

این دریاچه در دره سانتا رزا واقع در یکی از شهر های ساحلی ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار گرفته است و احتمالا خطرناک ترین محل برای غواصی در جهان است که تا به امروز جان 400 تن از غواصان را گرفته است. گودال آبی سانتا رزا دارای عمقی بیش از 24 متر و سطحی به ارتفاع حدود  400 الی 1400 متر می باشد. برخی از غواصان بر این باورند که افراد با تجربه با آموزش مناسب می توانند بدون ترس در این گودال شیرجه بزنند آن ها علت مرگ غواصان این دریاچه را معمولا ناشی از بیهوش شدن فرد در عمق آب و کمبود اکسیژن برای صعود می دانند. 


گودال آبی ( Blue Hole )


5- دریاچه نعل اسبی ( Horseshoe Lake ) :

این دریاچه در کشور آمریکا قرار دارد و 6 کیلومتری جنوب غربی شهر پیج ِ منطقه آریزونا محل دقیق قرار گیری آن است و به دلیل شباهت بسیار آن به نعل اسب این نام را برای آن مناسب دانسته اند. دی اکسید کربنی که دریاچه نعل اسب از خود منتشر می کند سبب خطرناک بودن و شهرت آن شده است. این دریاچه تا به امروز جان 4 نفر و 120 هکتار درخت را گرفته است.


دریاچه نعل اسبی ( Horseshoe Lake )


4-  دریاچه جوش ( Boiling Lake ) :

دریاچه جوش در کشور دومینیکا واقع در آمریکا شمالی قرار گرفته است. بخارهایی که سطح دریاچه را پوشانده اند بسیار جلوه زیبایی به آن بخشیده است اما مبادا این ظاهر زیبا شما را فریب دهد این دریاچه می تواند تا دمای 92 درجه سانتی گراد بالا برود و این اتفاق ممکن است در چند ثانیه رخ دهد به همین دلیل شنا در آن مطلقا ممنوع است.


دریاچه جوش ( Boiling Lake )


3-  دریاچه ریتو تینتو ( Rio Tinto ) :

این رودخانه که به رودخانه آتشین شهرت دارد در کشور اسپانیا قرار گرفته است و بر خلاف رودخانه هایی که تا به امروز دیده اید دارای آبی به رنگ قرمز می باشد، دلیل آن نیز وجود باکتری های بی هوازی است که سبب اکسیداسیون فلز می شوند. این جاذبه دارای چشم اندازی بسیار زیبا است که در عین حال بسیار نیز برای گردشگران خطرناک است و افراد هنگام بازدید باید به شدت محتاطانه قدم بردارند.


دریاچه ریتو تینتو ( Rio Tinto )


2-  دریاچه کیو ( Lake Kivu ) :

یکی از بزرگترین دریاچه های آفریقایی دریاچه کیو است که شکل ظاهری نامنظم آن سبب شده نتوان سطح آن را به صورت دقیق اندازه گیری کرد. آن چه این دریاچه را ترسناک می کند وجود منبع متان در قلب آن می باشد که البته دانشمندان امیدوارند بتوانند به کمک این منبع به انرژی الکتریسته دست یابند اما در صورت آزاد شدن گاز متان یا زلزله ای کوچک این دریاچه انفجار بسیار بزرگی ایجاد می کند که می تواند دو میلیون نفری که در اطراف آن ساکن هستند را تبخیر کند.


دریاچه کیو ( Lake Kivu )


1- حمام شیطان ( Devil's bathroom ) :

و اما جایگاه خطرناک ترین دریاچه جهان در این لیست متعلق به دریاچه ای در کشور نیوزلند است که قطعا زیبا ترین دریاچه سمی می باشد که تا به حال دیده اید، رنگ فسفری دریاچه حمام شیطان دل هر بیننده ای را می برد اما متاسفانه این رنگ زیبا حاصل وجود انواع گاز های آتش فشانی و عناصر سمی است که سبب شده آن را با این نام بشناسیم دلیل به وجود آمدن این گاز های سمی در این برکه انرژی گرمایی بسیار بالای زمین در این منطقه است. به نوعی می توان گفت این دریاچه زیبا ترین دریاچه سمی جهان است. آنقدر سمی که حتی برای تماشای آن نیز به فاصله ای امن  نیاز دارید که حریم آن را نرده های چوبی درو تا دور این دریاچه مشخص کرده اند. دریاچه حمام شیطان بیشتر شبیه به یک برکه یا باتلاق است زیرا آب آن راکد و بی حرکت می باشد.


حمام شیطان ( Devil's bathroom )


از دیگر زیبایی های این دریاچه سمی می توان به ارتباط مستقیم رنگ آن با تحولات آب و هوایی اشاره کرد برای مثال این دریاچه فسفری در روزهای ابری تیره تر یعنی بیشتر به رنگ سبز متمایل است و در روزهای آفتابی روشن تر و نزدیک به رنگ زرد می شود. خطرناک بودن این دریاچه ها شاید سبب شود برخی از خیر بازدید از آن ها بگذرند اما آشنایی و شناخت آن ها قطعا خالی از لطف نیست.