کاشان شهر 7000 ساله ایران کهن یکی از زیبا ترین مقاصد گردشگری کشورعزیزمان محسوب می شود که هرساله میزبان بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد. در شهر زیبای کاشان مراسمات متنوعی در زمان های مختلف برگزار می شود که یکی از جذاب ترین و پر مخاطب ترین آن ها مراسم گلاب گیری کاشان است. اگر در اردیبهشت ماه به این شهر سفر کرده باشید قطعا متوجه عطر گل محمدی در تمامی مناطق شهر شده اید. شهر کاشان به دلیل نوع خاک و آب و هوا بستری مناسب برای رشد نوعی گل رز به نام گل محمدی است که از آن گلاب می گیرند. راز دوام این گل در منطقه کویری کاشان مقاومت بالای آن در قبال کم آبی است.
جشن خوش عطر و زیبای گل محمدی در این شهر از تاریخ 15 اردیبهشت هر سال شروع و معمولا تا 15 خرداد ادامه خواهد داشت یکی از برجسته ترین نقاط برای برگزاری این جشنواره قمصر کاشان در فاصله 30 کیلومتری شهر کاشان است. از دیگر مناطق مناسب کاشان برای گلاب گیری می توان به نیاسر و روستاهای اطراف آن مانند ون، برزک، جوشقان کامو و دیگر روستاهای کوهستانی حومه کاشان اشاره کرد. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چرا اردیبهشت ماه؟ همان طور که می دانید گلاب از عرق گیری گل خوش عطر و صورتی رنگ محمدی تهیه می شود و گل محمدی نیز در اواسط اردیبهشت ماه فصل بهار در اوج مرحله رشد خود قرار می گیرد به همین منظور بهترین زمان برای گلاب گیری این ماه از فصل می باشد. البته لازم به ذکر است که زمان گلاب گیری در تمامی مناطق کاشان یکسان نیست و بنا به تغییرات آب و هوایی متغیر خواهد بود برای مثال در مناطق کوهستانی مانند وادقان گل ها دیر تر باز می شوند در نتیجه در این مناطق مراسم گلاب گیری دیرتر از مناطق گرم تر انجام می شود.

روش های گلاب گیری

در کل دو روش برای گلاب گیری وجود دارد روش اول روش سنتی است که از صدها سال پیش تا به امروز رواج داشته و روش دیگر گلابگیری به روش صنعتی است.

روش سنتی گلاب گیری که همان مراسمی است که هرساله با عنوان جشنواره گلاب گیری برگزار می گردد بدین شکل است: با شکفتن گل ها تمامی افراد زن و مرد صبح بسیار زود یا همان گرگ و میش از خانه بیرون می زنند و درگیر چیدن گل های شکفته شده می شوند. برخی که کشتزاری ندارند به دیگران در چیدن گل کمک می کنند و برخی نیز که ابزار گلاب گیری ندارند گل هایشان برای فروش می گذارند به هر حال هر یک به گونه ای در این مراسم شرکت می کنند. پیش از شروع شدن مراسم گلابگیرها تمامی گل ها و دیگ ها به کنار رودخانه و برده و دعایی مذهبی را می خوانند. پس از آن همه چیز آماده است برای شروع کار گلابگیرها دیگ مسی، نی، شیشه و قرابه از جمله ابزاری است که در روش سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.


loading
 
مراحل گلاب گیری

 ابتدا هر یک کیلو از گلبرگ را با یک لیتر آب در دیگ مسی می ریزند و دیگ را روی آتش قرار می دهند و در پوش ظرف را به گونه ای می گذارند که راه خروج هوا به طور کامل بسته باشد. یک لوله آلومینیومی یا استیل به وسیله ای سوراخی که در روی درب دیگ وجود دارد به دیگ متصل است که بخار های حاصل از تقطیر را به درون پارچی که در ظرف آب سرد قرار گرفته است هدایت می کند و مایع بدست آمده همان گلاب پرآوازه شهر کاشان است.

گلاب گیری صنعتی نیز کلیاتی شبیه به همین روش دارد با این تفاوت که در روش سنتی عمل تقطیر از راه عرقگیری با آب انجام می شود اما در روش صنعتی این عمل از طریق تقطیر با بخار آب صورت می گیرد.