یکی دیگر از جاهای دیدنی گرگان جنگل توسکستان می باشد. عبور از جاده ای میان جنگل های سرسبز، فضایی بسیار رویایی را به وجود آورده که زیبایی دوچندانی را به این منطقه بخشیده پس با ما همراه باشید تا سری به این جنگل زیبا با وجود درختان مختلف و بلند قامتش بزنیم .


جنگل توسکستان


توسکستان کجاست؟

توسکستان در قسمتی از شمال شرق البرز و میان گرگان و شاهرود قرار گرفته؛ این جنگل از جاده بی نظیری برخوردار می باشد که وقتی به این منطقه سفر کنید با زیباترین جاده روبه رو می شوید. درختانی نظیر توسکا، اورس، سرخدار و انواع بلوط جنگل و دو طرف جاده را پوشانده اند، این جاده در فصل پاییز بسیار تماشایی می باشد. بعد از پیمودن 13 کیلومتر از شهر گرگان به اولین روستا که به سمت جنوب می باشد می رسید به خاطر این روستا این جاده نام "توسکستان" یا "توسکاستان" را به خود گرفته است. در مسیر این جاده چندین خانه روستایی قرار گرفته که بسیار تماشایی می باشد. این جاده از شیب و پیچ های تندی برخوردار می باشد که در هنگام رانندگی باید با احتیاط کامل رانندگی کنید. در این میان می توانید در کنار جاده ماشین خود را پارک کنید و به سمت جنگل بروید و به کمی پیاده روی در دل جنگل زیبا بپردازید. این جنگل  قسمتی از پارک هیرکانی می باشد که در حال حاضر به پارک ملی تبدیل شده است.

این نکته را در نظر داشته باشید که درختان این جنگل خشک می باشند و باید از برپا کردن آتش در این منطقه خودداری کنید. اگر فصل پاییز را برای رفتن به سفر انتخاب کردید حتما با خود لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که در این فصل هوا خنک و بارانی می باشد. انتهای این جاده رویایی با شیب بیشتری مواجه می شود طوریکه احساس می کنید از ابرها بالاتر هستید.

وسعت جنگل توسکستان

همانطور که گفتیم این جنگل تبدیل به یکی از پارک های ملی شده است که وسعت آن به 40 هزار هکتار می رسد. طول این جاده زیبا پاییزی حدود 30 کیلومتر می باشد و از میان جنگل توسکستان عبور می کند. این جاده از از دهکده توسکستان تا دشت سرعلی آباد که یکی از روستاهای توریستی به حساب می آید ادامه دارد.


جنگل توسکستان


آبشار توسکستان

وجود جاده ای زیبا که دو طرف آن را درختان زیبا پوشانده زیبایی قابل توجهی را دارا می باشد؛ علاوه بر جنگل و جاده توسکستان آبشار توسکستان یکی دیگر از جاذبه های دیدنی این منطقه می باشد. فاصله این آبشار تا جاده اصلی حدود 250 متر است که در جنوب شرق گرگان قرار دارد. برای رفتن به این آبشار باید از ابتدا جاده به فاصله 9 کیلومتر طی کنید بعد از آن باید پیاده به سمت جنگل بروید تا به آبشار زیبا توسکستان برسید. اطراف این آبشار در فصل گرما نیز از خنکی بسیاری برخوردار می باشد.

چگونه به توسکستان برویم؟

برای رفتن به این جنگل باید خود را به جاده هراز یا فیروزکوه برسانید بعد از گذراندن ساری و بهشهر به گرگان  می رسید، سپس وارد جاده مشهد شوید و با پیمودن 13 کیلومتر بعد از گرگان در سمت راست جاده تابلو فرعی توسکستان را می بینید. با پیمودن 15 کیلومتر به روستا توسکستان که در ابتدای جنگل قرار دارد می رسید.

 در چه فصلی به توسکستان برویم؟

قطعا پاییز هزار رنگ این جنگل بهترین زمان سفر به این منطقه می باشد. در این فصل هوای این بخش مطلوب است و با سرمای زیاد یا گرمای غیرقابل تحمل رو به رو نمی شوید. در اکثر روزها در این منطقه هوا ابری می باشد و شما می توانید در طول جاده خود را بر روی ابرها ببینید. زمستان این بخش با سرد شدن هوا کمی رفتن به این جنگل مشکل می باشد. بهار و تابستان نیز آب و هوای مطلوبی را داراست ولی پاییز خوشرنگ با درختان زیبا این جنگل بسیار بی نظیر می باشد.


جنگل توسکستان


اقامت در توسکستان

برای گذراندن شب در این منطقه می توانید با خود وسایل لازم به همراه داشته باشید تا شبی را در دل جنگل به کمپ بپردازید. اگر از لوازم ضروری سفر به همراه ندارید می توانید اقدام به اجاره ویلا در شمال کنید و شب را به راحتی بگذرانید.