سوباتان یک منطقه خوش آب و هوا، سرسبز با چشمه های پر از آب، رودخانه های خروشان، آبشارهای کوچک و بزرگ و هوای مطلوب و دلپذیر است. ییلاق سوباتان یک محل فوق العاده برای سفر، گردشگری و کمپ کردن می باشد تا از چمنزارهای سرسبز و چشم انداز بی‌نظیرش لذت ببرید. برای آشنایی بیشتر با این منطقه با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.


سوباتان


سوباتان کجاست؟

سوباتان در استان گیلان و در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار نزدیک به منطقه تالش قرار دارد. از شمال سوباتان می توان به رودخانه خروشان لیسار، از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار، از غرب به دریاچه زیبای نئور و از شرق به جنگل های تالش دسترسی داشت.

چگونه به سوباتان برویم؟

برای رفتن به ییلاق سوباتان ۴ مسیر وجود دارد که برای شما هرکدام را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

لیسار به سوباتان: از لیسار به سوباتان یک راه قدیمی وجود دارد که ۲۰ کیلومتر می باشد. این راه، یک مسیر جنگلی و پر از شیب های تند و طاقت فرسا است و طی کردن آن در حدود ۱۰ ساعت طول می کشد. به دلیل سختی این مسیر و پیاده روی ۱۰ ساعته، این مسیر به افرادی که حرفه ای نیستند پیشنهاد نمی شود. توجه داشته باشید که اگر از این مسیر می روید، برای ۱۰ ساعت آب و غذا همراه خود داشته باشید.

تالش به سوباتان: اگر می‌خواهید از تالش به سوباتان بروید، توجه داشته باشید که طول این مسیر ۴۳ کیلومتر و ماشین رو می‌باشد؛ اما این را در نظر داشته باشید که این مسیر برای ماشین های سواری معمولی نیست و اکثر گردشگرانی که از این مسیر تردد می کنند، دارای ماشین‌های کمک دار و شاسی بلند هستند، چون تنها ۱۵ کیلومتر از این مسیر آسفالت است.

تالش - آق اولر - سوباتان: آق اولر یک منطقه تاریخی است که تالش تا این منطقه ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. از منطقه آق اولر مسیری در حدود ۱۲ کیلومتر تا سوباتان جاده خاکی می باشد که ماشین های کمک دار و شاسی بلند می‌توانند این مسیر را بروند. جالب است بدانید که دشت شقایق یا همان دشت لوراهونی در این مسیر واقع شده است.

 

 سوباتان


اردبیل - دریاچه نئور - سوباتان: در جاده اردبیل به سمت خلخال و به فاصله ۳۵ کیلومتری از آن، روستایی به نام بودآلالو قرار دارد. این روستا دارای یک سه راهی به سمت دریاچه نئور می باشد. از این سه راهی باید به طرف شرق ۱۰ کیلومتر حرکت کنید تا به روستای عباس آباد برسید، از روستای عباس آباد تا دریاچه نئور ۸ کیلومتر جاده آسفالت است. از دریاچه نئور تا سوباتان فاصله ای در حدود ۱۸ کیلومتر را باید طی کنید که این جاده خاکی و ماشین رو می باشد. به دلیل داشتن جاذبه های این مسیر، گاهی گردشگران آن را پیاده طی می کنند.

جاذبه های دیدنی سوباتان

ییلاق سوباتان جاذبه های گردشگری زیبایی را در خود جای داده که شما را با آنها آشنا می کنیم.

دریاچه نئور: این دریاچه با فاصله ۲۵۰۰ متری از سطح دریا در غرب سوباتان واقع شده و گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند. این دریاچه مرتفع ترین دریاچه یخچالی از دوران باستان است و در آن ماهی هایی همچون قزل آلای رنگین کمانی یافت می شود و برای رسیدن به این دریاچه از ارتفاعات سوباتان کافیست ۲۰ کیلومتر را پیاده طی کنید.

چشمه های آب طبیعی سوباتان: چشمه های آب خنک سوباتان از عواملی هستند که گردشگران به آنها جذب می شوند.

چشمه هایی همچون:

        چشمه کلیه سویی با خاصیت درمانی

        نظیری بلاغی

        نومندان بلاغی

        سید بلاغی

        ورزان بلاغی

        ساری بلاغ

ییلاق شکردشت: ییلاق شکردشت ۷ کیلومتر از سوباتان فاصله دارد و در طی چند دقیقه شما می توانید به این جاذبه طبیعی و زیبای تالش بروید. به این منطقه، شکردشت سوباتان نیز می‌گویند. این ییلاق شهرت خاصی در دشت های شقایق دارد که با ایجاد یک منظره شگفت انگیز لذت فراوانی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. همچنین در این منطقه شما لذت راه رفتن روی ابرها را تجربه می کنید، زیرا ییلاق شکردشت کوهستانی می‌باشد.

 

ییلاق شکردشت

 

پارک جنگلی آلچالق: آلچالق یک پارک طبیعی جنگلی می باشد که در شرق سوباتان واقع شده است. این پارک در میان چمنزار وسیع خود درختچه های سیب کال، آلوچه و قره گیله دارد.

غار گنج خانه: این غار که به غار سوباتان نیز شناخته می شود، در قسمت شمال شرقی سوباتان قرار دارد. علت اسم این غار این است که مردم این منطقه از قدیم بر این باوردند که این غار یک گنج بزرگ را در دل خود جای داده و به دلیل این که طلسم و جادو دارد، کسی تا به حال نتوانسته به این گنج دسترسی پیدا کند. به دلیل این که کسی تا به حال نتوانسته وارد غار شود اطلاعات مشخصی از این غار وجود ندارد.

بازارچه محلی سوباتان

۸ تا ۱۰ هزار نفر توریست داخلی و خارجی هر سال از این بازار دیدن می کنند و این بازار می تواند تمام نیازهای گردشگران را تامین کند.

بازار سوباتان که بزرگترین بازار ییلاقات گیلان به شمار می رود و قدمت آن به چند صد سال می رسد دارای ۴۰ مغازه چوبی است که در دو ردیف ۲۰ تایی و روبروی هم قرار گرفته اند.

این بازار شامل این مغازه ها می باشد.

        ۱۰ قصابی سنتی با ارائه بهترین کباب بره محلی

        ۱۰ دکان محلی خواربار فروشی

        ۳ مغازه نان محلی

        یک خیاطی سنتی

        مغازه عسل فروشی که بهترین عسلها و گرده های گل

        یک مغازه  لوازم یدکی موتور سیکلت

        مغازه مخصوص اجناس سوغاتی
غذاهای محلی سوباتان

در این منطقه غذاهای محلی معروفی وجود دارند که پیشنهاد می کنیم طعم آنها را بچشید و از مزه لذیذشان لذت ببرید. برخی از آنها عبارتند از:

        پندیره ویسوج یا پنیر سرخ‌ شده

        قورتماج

        سیرجینه

        ‌سوجا دیله (ساج ایچی)

        جزلق

        سوجا نون (ساج چورگی)

        کته نون (نان سنگی)

        گوزلی بریان (بره بریان)

        قورما

 

اقامت در سوباتان

اگر قصد اقامت در سوباتان را دارید، می توانید از خانه های اجاره ای در این منطقه استفاده کنید. البته بیشتر گردشگران ترجیح می دهند در طبیعت بکر سوباتان کمپینگ کنند.

هنگام سفر به ییلاق سوباتان این موضوع را در نظر داشته باشید که در این منطقه استفاده از دستگاه کارتخوان امکان پذیر نبوده و مورد استفاده قرار نمی گیرد. در نتیجه پول نقد کافی به همراه داشته باشید.

با توجه به اسم این منطقه متوجه می شوید که دارای آب و هوای خنک و معمولا بارانی دارد، پس بهتر است لباس های مناسبی همچون بارانی یا پانچو همراه خود ببرید.