مازندران یکی از زیباترین استان های ایران است. چمستان که در شهرستان نور می باشد، با موقعیت خاصی که در نوار ساحلی دارد، همیشه مورد توجه گردشگران بوده و با رودها و دریاچه های فراوانش شناخته می شود. همچنین منطقه چمستان با جاذبه‌های گردشگری متعدد و آب و هوای فوق العاده مکان خوبی برای سفر در تعطیلات می باشد.


چمستان


همه چیز درباره طبیعت بی نظیر چمستان

چمستان یکی از بهترین و زیباترین مناطق شمال کشور می باشد. جاذبه های دیدنی، گردشگری، طبیعت گردی و … را در این منطقه می توانید مشاهده کنید. این شهر جذاب بهترین تفریح را برای شما به ارمغان می آورد؛ دارای جنگل های انبوه، چشمه های پر آب، طبیعتی بکر و زیبایی های بی دلیل است.

چمستان به قدری دیدنی و وسیع بوده که شاید نتوانید از تمامی بخش های آن دیدن کنید. برخی از مناطق شمال کشور هنوز هم دست نخورده یا حتی دیده نشده است که چمستان می تواند یکی از این شهر ها به شمار رود. چمستان تنها قسمتی از جنگل مازندران را دربر گرفته، همچنین این شهر از سطح دریا بسیار مرتفع بوده که باعث خلق منظره ای زیبا شده است.

مانند این که شما بر بالای تپه ای سرسبز ایستاده اید، مه ها به شکل ابر زیر پای تان قابل رویت می باشد. تعدادی از درختان بلند قامت سر از ابر ها بیرون آورده و صدای زیبای پرندگان، شما را به آرامش دعوت می کنند.


چمستان


جاهای دیدنی چمستان

مهمترین مناطق دیدنی این شهر از نظر گردشگران در خارج از چمستان، در نزدیکی روستاهای سعادت آباد، جوربند، امیرآباد، لاویج و واز وجود دارد.

سد و دریاچه الیمالات

دریاچه و سدی که در دل جنگل در مسیر شهر نور به چمستان قرار دارد. دریاچه زیبا که برای دیدن آن  باید به سمت روستا کارگرکلا بروید.

آب گرم لاویج

آب گرم لاویج که برای درمان پا درد و پوست بسیار مفید است، در روستای ملاکلا لاویج قرار دارد. تمامی آب گرم ها برای لاویج می باشد و همه آنها در این منطقه قرار گرفته است.


آب گرم لاویج

فیل سنگی

در کنار روستای ملاکلا لاویج سنگ هایی که به شکل فیل است، قرار دارد که جزو جاذبه های دیدنی به شمار می رود. بومیان، این فیل سنگی ها را معجزه امام حسن مجتبی می دانند که شعری به زبان خود برای آن سروده اند.

یارون بوین چه خاره جائه لاویج — بی تش و کله آب گرمابه لاویج

فیل هندستون سنگ سیاه لاویج — معجزه نمای امام حسن مجتبی لاویج

پارک کشپل

در ۱۳ کیلومتری نور به سمت چمستان یک پارک به نام کشپل وجود دارد. برای دیدن این پارک جنگلی که ییلاقات چمستان در آن واقع شده است. گردشگران می توانند در مسیر جاده چمستان آن را بیابند.

 جنگل واز

جنگل واز منطقه ای کوهستانی و جنگلی می باشد که در مسیر روستای چمستان و جوربند قرار گرفته است. روستا های دیگری چون ایزوآ،رودبارک و نوجمه نیز در اطراف این جنگل وجود دارند.

بقعه آقا شاه بالو زاهد

در ۳ کیلومتری چمستان مقبره ی این مرشد قرار دارد که با آجر گنبد های مخروطی ساخته شده است.

کوه های مهم این منطقه عبارتند از: طارم، کنگر، چهار سراو و رودبارک و...

امکانات در چمستان

با سفر به چمستان شما یکی از زیباترین مناطق دیدنی شمال را خواهید دید. این شهر نسبت به مناطق اطراف خود ارتفاع بیشتری دارد که یکی از ویژگی هان آن به شمار می رود. همین دلیل سبب شده که هوای شرجی کمتری داشته باشد. چمستان مکان مناسبی برای تفریح شماست زیرا که منطقه پوشیده شده از چمن و درخت می باشد و نزدیک به دریا است.

بنا به این دلیل که چشم انداز زیبای جنگل رو به روی دریا مشاهده می شود، بازار فروش ویلاهای چمستان بسیار زیاد می باشد. همین دلیل باعث پر طرفدار شدن این منطقه میان گردشگران و طبیعت گردان شده است.


لاویج


چگونه به چمستان برویم؟

مسیر زمینی از تهران به سمت جاده هراز می باشد. قبل از رسیدن به عوامل یک تقاطع در نزدیکی هلومسر وجود دارد. جاده امام زاده عبدالله را وارد شوید، فاصله هلومسر تا چمستان ۲۶ کیلومتر، معادل ۳۰ دقیقه رانندگی می باشد.

آدرس چمستان از تهران به شرح زیر است.

تهران، رودهن، جاده آمل، جاده امام زاده عبدالله، به سمت نور، بعد از گذر کردن از آهودشت به چمستان می رسید.